Як вибрати дверний дотягувач?

Дверний дотягувач

Дверний дотягувач — різновид дверної фурнітури, механічний пристрій, який закриває двері плавно й автоматично без додаткових зусиль за рахунок накопиченої енергії при відкриванні дверей.

Ви можете побачити його всюди: в офісах, на складах, в під’їздах житлових будинків, квартирах, приватних будинках і навіть в деяких гаражах.

Дотягувачі стали невід’ємною частиною комфортного житла чи офісу та є обов ‘язковим атрибутом в дверях із системами контролю доступу, в протипожежних, евакуаційних та вхідних дверях.

накладний дотягувач

Найпростішим аналогом дотягувача до його появи виступала пружина.

Недоліком даного механізму є гучний стукіт при закриванні та деструкція основних елементів конструкції.  

Конструкція

Дверний дотягувач на відміну від пружини робить закривання дверей тихим і м’яким. Основа його конструкції – також пружина, але розміщена в металевій капсулі з мастилом або з пневматичним елементом. Швидкість та сила закривання дверей регулюються за допомогою спеціальних гвинтів та клапанів.

Конструкція дотягувача

Дотягувачі не тільки запобігають різкому закриванню та стукоту дверей, але і допомагають зменшити тепловтрати та степінь зношування дверних завісів та фурнітури. Також вони запобігають протягам, автоматично закриваючи двері, які були залишені відчиненими. Зменшується ймовірність защемлення дверним полотном, що досить важливо якщо в приміщенні присутні діти або домашні тварини.

Види дотягувачів

Всі сучасні дверні дотягувачі можна поділити на два види:

  • гідравлічні;
  • пневматичні механізми.

 

Щоб двері не гриміли при закриванні, в дотягувачах використовуються амортизуючі речовини:

  • повітря (в пневматичних моделях);
  • рідина (в гідравлічних моделях).

За способом монтажу та особливостями конструкції дотягувачі поділяються на:

• Накладні дверні дотягувачі;

Накладний дотягувач Geze

• Приховані дверні дотягувачі;

Прихований дотягувач на дверях

• підлогові дверні дотягувачі

Підлоговий дотягувач на скляних дверях

Накладні дверні дотягувачі

Накладні   дотягувачі  є  найпоширенішими і  широко використовуються в комерційних цілях (двері офісів, конференц-залів, технічних приміщень). Цей варіант дотягувача кріпиться на верхній частині дверної рами або дверного полотна, в залежності від варіанту монтажу. До корпусу дотягувача кріпиться тяга, яка з’єднує дверну коробку та дверне полотно. Використовуються в місцях з інтенсивним рухом та з різними умовами експлуатації, і харакеризуються підвищеною надійністю.

Відрізняють також  варіанти для внутрішніх або зовнішніх дверей.

 Вони є одним з найбільш поширених типів, які використовуються.

 Також здійснюється поділ накладних дотягувачів залежно від типу тяги:

  • Дотягувачі із стандартною тягою (важільною або колінною) – найпоширеніший тип верхнього дотягувача. У такому дотягувачу, важіль повинен знаходитися у перпендикулярному положенні відносно дверного полотна, при закритому положенні дверей.
  • Дотягувачі із паралельною тягою – це модифікована версія важільної тяги. Коли двері закриті, важіль тяги паралельний полотну дверей. Даний вид тяги більш естетичний і прихований та менш помітний при закритому дверному полотні.
  • Дотягувачі із ковзною (слайдовою) тягою – найестетичніший варіант. Даний тип  тяги майже непомітний при закритому дверному полотні. Їхня конструкція менш громіздка та досить надійна.
Типи тяг дотягувачів

Приховані дверні дотягувачі

Даний тип дотягувача із закритим корпусом встановлюється в двері або раму методом врізання та залишаються прихованими і не заважають задуманому дизайну. Використовуються там, де потрібна мінімальна помітність дотягувача. При закритому дверному полотні в даному типі відсутні видимі елементи.

Також аналогом прихованих дотягувачів можуть виступати дверні завіси із механізмом дотягування. Перевагами таких пристроїв є простота монтажу – відбувається звичайне встановлення дверних завісів. В них компактні габаритні розміри та відсутність візуальних відмінностей від звичайних дверних завісів. Найчастіше завіси з дотягуванням використовуються для внутрішніх дверей, оскільки вони досить легкі. 

Підлогові дверні дотягувачі

Дотягувачі підлогового монтажу зазвичай використовуються на скляних дверях і встановлюються на підлогу так, щоб вони залишалися непомітними.Корпус підлогового дотягувача розміщеється на нижній частині дверей. Даний тип можна побачити в елітних та  комерційних об’єктах, торгово-розважальних центрах, офісах корпорацій та просто висококласних приміщеннях. На відміну від накладних, у підлогових моделях відсутні важелі та тяги. Дверне полотно монтується безпосередньо на дотягувач. Завдяки особливостям конструкції, їх можна використовувати в важких промислових дверях із масою полотна до трьохсот кілограм.

Вибір дотягувача

Обираючи дверний дотягувач слід звертати увагу на відповідність виробу окремим параметрам.

Залежно від параметрів дверей необхідно вибирати дотягувач відповідного класу. Класифікація дозволяє визначити на двері якої ширини і ваги він може бути встановлений для того, щоб функціонування було коректним та не створювало підвищених навантажень, які негативно вплинуть на довговічність пристрою.

 Класи визначаються відповідно за європейським стандартом EN 1154 , який встановлює вимоги для дотягувачів кожного з класів..

Чим більше значення маси та ширини дверного полотна, тим потужніший дотягувач потрібно встановлювати. Розрізняють, відповідно до європейський норм, 7 класів дотягувачів. У наведеній нижче таблиці вказані максимальна маса і ширина дверного полотна для кожного класу дотягувача, згідно європейському стандарту EN 1154. Усі величини наводяться, виходячи із стандартних умов встановлення

 

Таблиця класів дотягувачів
  • Якщо дверне полотно висотою більше 2,5 м, бувають пориви вітру сильного вітру та ін., слід вибирати дотягувач більшого розміру. Якщо розмір і маса дверей близькі до двох розмірів дотягувачів, слід вибрати більшої потужності.
  • Розмір дотягувача (наприклад EN6), вказаний на коробці, позначає максимальне значення його роботи.

Вибираючи дотягувач для своїх дверей враховуйте вагу, ширину дверного полотна, супротив повітря який виникає в процесі відкривання та закривання дверей. Чим більша маса дверей, тим більшою буде інерція, яка впливатиме на швидкість закривання.

В цілому маса дверей на які встановлюється дотягувач має знаходитись в орієнтовних межах від 25 до 150 кг. У випадках коли ширина дверного полотна становить більше ніж 1,6 метра встановлення дотягувача вважається не доцільним.

Додаткові функції

Деякі моделі оснащені спецальним клапаном, який регулює затримку між 65 і 90 градусами при закриванні дверей або зусилля дотягування  на останніх 7-15 градусах при закриванні дверей.

Часто виникають ситуації, коли двері повинні залишатися відкритими впродовж кількох годин, наприклад, під час провітрювання приміщення чи переміщенні габаритих предметів. В більшості випадків двері підпирають різними предметами, що може спричинити збої та неполадки в механізмі дотягувача.

Для таких ситуацій існує дотягувач з функцією hold-open (дослівно тримати відкритими), який оснащений функцією фіксації дверей. Причому положення, в якому потрібно зафіксувати двері може регулюватися без зайвих складних маніпуляцій.

У разі якщо двері відкриються ширше, вони можуть бути зафіксовані і залишатимутся відкритими до тих пір, поки ви не потягнете їх на себе, знявши фіксацію.

Надійність і термін служби визначаються мінімальною кількістю циклів відкривання-закривання дверей, яке дотягувач повинен відпрацювати без погіршення параметрів незалежно від умов експлуатації. Згідно стандарту EN1154,  дверні дотягувачі повинні відпрацьовувати не менше 500 000 циклів.

Правила експлуатації

Необхідно встановлювати дотягувач і тягу відповідно до рекомендацій виробника. Не менш важливим фактором є інтенсивність експлуатації та фактори впливу зовнішнього середовища, температурний режим, наявність протягів та систем кондиціювання повітря. 

Якщо ви хочете, щоб дотягувач служив довго і безвідмовно, то варто дотримуватись основних правил експлуатації:

  • не можна прискорювати чи сповільнювати закривання дверей;
  • забороняється підкладати під двері предмети, які будуть заважати їм закриватися;
  • слідкувати за тим, щоб діти не використовували двері в ігрових цілях;
  • не рідше одного разу на рік слід змащувати шарнірне з’єднання двох половинок тяги;
  • якщо дотягувач стоїть на вуличних дверях, то обов’язково проявляться сезонні коливання температур. Тому двічі на рік (а якщо потрібно, то й частіше) регулюють режими дотягувача.

Варто також розуміти, що не всі дотягувачі розраховані на зимові умови експлуатації. Якщо у Вас є сумніви щодо монтажу, тоді встановлюйте з внутрішньої сторони дверей.

Дотягувачі як дверні аксесуари пропонують багато компаній в великому асортименті та із різним ціновим діапазоном, тому  станом на даний момент можна придбати дотягувач за своїми фінансовими можливостями виходячи з характеристик дверей та його призначення.

 Правильно встановлений якісний дверний дотягувач плавно та безшумно закриватиме ваші двері та прослужить довго й безвідказно.

У нашому інтернет-магазині tseko.ua запропонований широкий асортимент дотягувачів для дверей за доступними цінами. Якщо у вас є запитання чи сумніви щодо відповідності вашого вибору, Ви можете звернутися до наших менеджерів і вони нададуть Вам необхідну консультацію.

Рекомендуємо Вам також ознайомитись із асортиментом дотягувачів на нашому сайті